REKLAMA

Zaproszenie na wykład o tym, dlaczego wciąż interesujemy się postacią Mikołaja Kopernika.

Zaproszenie na wykład o tym, dlaczego wciąż interesujemy się postacią Mikołaja Kopernika.

Chociaż Mikołaj Kopernik nie zniszczył Ziemi, jaką znał; jego rewolucyjna „teoria heliocentryzmu” wywróciła do góry nogami mentalny etap, w którym społeczeństwo znajdowało się od wieków. Wraz z tą zmianą nastąpiło przesunięcie równowagi między niebem a Ziemią, co dla Kopernika było więcej niż wystarczające. Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który także stworzył własną teorię grawitacji, wygłosimy wykład o jego wpływie na filozofię.

Dzisiejsze wydarzenie odbędzie się w Auli Polskiej Akademii Nauk przy ul.Sławkowskiej 17 dziś o godzinie 14:00, z okazji 550-lecia Mikołaja Kopernika. Wykład ten jest częścią obchodów odbywających się przez cały 2017 rok z okazji Międzynarodowego Roku Dialogu Nauki, Technologii i Innowacji, urodzin wybitnego astronoma oraz z okazji 150. rocznicy pierwszego publicznego zebrania Akademii Umiejętności.

W wywiadzie dla PAP, prof. Kokowski wyjaśnia, dlaczego Mikołaj Kopernik wciąż budzi zainteresowanie. Kopernik był niepodważalnie genialnym człowiekiem, który zmienił obraz świata. Przed Kopernikiem, Ziemia była uważana za centrum wszechświata, a świat widziany był przez pryzmat kultury, religii i sztuk pięknych. Kopernik wyrzucił Ziemię z centrum i dał w jej miejsce Słońce, co zburzyło dotychczasowy obraz świata i wpłynęło na filozofię, naukę i rozwój fizyki, grawitacji, a także dało początek naukom Keplera i Newtona. Kopernik zmusił ludzi do ponownej definicji świata, a ludzki świat rozrósł się ogromnie, ponieważ sam Kopernik napisał, że świat jest podobny do nieskończonego.

***

Źródłó: krakow.pl

Czytaj także