REKLAMA

UWAGA NA WYSOKIE TEMPERATURY

UWAGA NA WYSOKIE TEMPERATURY

Policjanci przypominają, by nie zostawiać dziecka osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wystarczy tylko chwila, by doszło do tragedii. Widząc pozostawione w rozgrzanym pojeździe dziecko, seniora bądź zwierzę –reagujmy.

Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, szczególnie gdy na zewnątrz panują upały. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina tzw. szklarnię.

Od kilku dni w Polsce panują wysokie temperatury powietrza. W związku z tym Policja przypomina, aby nie zostawiać dzieci, seniorów i zwierząt w nagrzanym samochodzie, nawet na krótką chwilę zrobienia zakupów. Jeżeli jesteśmy świadkami takich sytuacji, nie bójmy się natychmiast reagować i podejmować zdecydowanych decyzji. Nasze działanie może uratować czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Prawo przyzwala na zniszczenie mienia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest. W każdym przypadku należy niezwłocznie zadzwonić na policję i pogotowie ratunkowe.

Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:

1) zareaguj – pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,

2) jeśli nie ma reakcji, podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika

3) jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, rozbij szybę,

4) po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,

5) powiadom odpowiednie służby,

6) wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,

7) sprawdź przytomność i oddech,

8) jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,

9) jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację.

Czytaj także