REKLAMA

Taniec, w czym tkwi jego fenomen?

Taniec, w czym tkwi jego fenomen?

Zainteresowanie tańcem nie słabnie od wielu lat, czy to pod kątem tancerzy zawodowych, czy po prostu chęci rozwijania swoich umiejętności. Jednak, gdzie tkwi fenomen tańca i dlaczego jest tak bardzo popularny przez cały czas?

Od zarania dziejów

Przede wszystkim trzeba zauważyć jedną rzecz – taniec jako taki ma bardzo długą i rozbudowaną historię. Na początku był wykorzystywany w rytuałach i modlitwach do bóstw, potem stał się także elementem codzienności, gdy zaczął służyć jako forma rozrywki. Wraz z rozwojem cywilizacji oraz muzyki, i w zależności od kultury, ewoluowały jego formy tworząc to nowe rodzaje i grupy tańców. Dzisiaj te przeobrażenia nadal trwają i możemy je obserwować cały czas.

Jednak obecnie taniec to nie tylko forma rozrywki, ale także zawód. I nie mamy tu na myśli przedstawień baletowych, ale także wszelkiego rodzaju widowiska sportowe i kulturalne. Obecność cheerleaderek na meczach to trend nie tylko w USA, bo powoli wkracza także do Polski. Oprócz tego, w trakcie koncertów widok grupy tancerzy przy boku gwiazdy na scenie jest obecnie standardem.

Sposób na wyrażenie siebie

Fenomen tańca najprawdopodobniej tkwi w tym, że dzięki niemu można wyrażać siebie na wiele sposób. Rozwój tej formy oraz muzyki sprawił, iż obok klasycznych stylów jak balet czy walce i tango, mamy także hip-hop, taniec nowoczesny czy taniec brzucha. I każdego z nich możemy się nauczyć, jeżeli tylko chcemy.

Zajęcia taneczne w Krakowie, czy innych miastach i miasteczkach kraju, oferowane są prze wiele szkół i studiów tańca. Ich oferta jest podobna, ale różni się ilością zajęć, typami nauczanych tańców czy porami prowadzenia zajęć. Jedno mają jednak wspólne – pasję do nauczania i podział na grupy wiekowe i zaawansowania. W ten sposób można zacząć naukę w dowolnym momencie swojego życia.

Co więcej, uniwersytety oferują kierunki dla tych, którzy chcą zostać zawodowymi tancerzami. Nie na wszystkich uczelniach jest taka możliwość, ale oferują ją min. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Akademia Muzyczna Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

Contemporary passional dance. Movement and active lifestyle, hobby concept

Oprócz tego, na siłowni także można znaleźć różne zajęcia taneczne, a najpopularniejsze z nich to zumba. Aby wziąć w nich udział nie trzeba mieć żadnych podstaw, bo kroków uczy się na bieżąco, a choreografia wraz z muzyką zmieniają się cyklicznie, by uniknąć nudy. Wybierając takie zajęcia łączymy także dobrą zabawę z dbaniem o sylwetkę, co w sposób pozytywny przekłada się na zdrowie.

Zalety tańca

Fenomen fenomenem, ale taniec ma również szereg zalet. Ucząc się kroków uczymy się wyczucia rytmu, rozwijamy koordynację ruchową oraz wzmacniamy mięśnie. Niezależnie od tego, jaki styl taneczny się wybierze, to każde zajęcia i nauka nowych kroków przynoszą mnóstwo satysfakcji. W przypadku, gdy tańczymy dla rozrywki, to dodatkowo poprawiamy sobie humor uwalniając endorfiny i redukujemy stres. Natomiast w przypadku zawodowych tancerzy taniec jest pracą, która wcale nie jest łatwa, ale każdy sukces daje mnóstwo satysfakcji i jest powodem do dumy.

Taniec jest istotnym elementem naszej kultury i nic nie wskazuje na to, że ten trend się zmieni. Warto więc nauczyć się tańczyć i czerpać radość z każdej tanecznej imprezy.

Czytaj także