Cztery rzeźby, które są częścią szlaku plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich, otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” i wkrótce zostaną odnowione. Są to „Dziewczynka”, „Ptaki”, „Małe organy” oraz „Spirala kosmiczna”. Konkurs był wymagający i tylko 27 z 106 złożonych wniosków otrzymało środki.
Prace konserwatorskie zostaną wykonane przy rzeźbach, a także teren w ich bezpośrednim otoczeniu zostanie zagospodarowany.
- Rzeźby znajdują się na osiedlach Na Skarpie 46, Willowe, Wandy i Tysiąclecia. „Dziewczynka” została wykonana w latach 60/70. XX w. z sztucznego kamienia przez nieznanego autora.
- „Ptaki” to rzeźba autorstwa prof. Lucjana Orzecha wykonana z metalu w 1978 r. na osiedlu Willowym.
- „Małe organy” także zostały zaprojektowane przez prof. Orzecha i wykonane z metalu w 1978 r. na osiedlu Wandy.
- „Spirala kosmiczna” to rzeźba autorstwa Antoniego Hajdeckiego wykonana z metalu w 1974 r. na osiedlu Tysiąclecia.
Rzeźby w Nowej Hucie były postrzegane jako dekoracja domów, ale służą także ochronie tożsamości Nowej Huty. To, czy twój budżet pozwala ci pozwolić sobie na nowe elementy, czy nie, nie ma znaczenia, ponieważ opieka nad nimi pomoże im przetrwać rok po roku. Chroniona architektura tradycyjna i plenery artystyczne to ważne działania, których nie należy zaniedbywać.
Finansowanie prac zostanie zapewnione przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
***
Źródłó: krakow.pl