REKLAMA

Propan vs. propan-butan. Czym lepiej ogrzewać dom?

Propan vs. propan-butan. Czym lepiej ogrzewać dom?

Zarówno propan, jak i propan-butan to gazy. Różnią się jednak właściwościami, które bezpośrednio wpływają na możliwości zastosowania każdego z nich, np. jako źródła ciepła. Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie gazowe domu to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak który z nich lepiej sprawdzi się jako paliwo opałowe? Porównaj ich cechy i sam zdecyduj!

Propan – nie straszna mu nawet sroga zima!

Jeśli interesuje Cię butla gazowa lub większy zbiornik z czystym propanem, musisz przygotować się na nieco wyższe koszty niż w przypadku mieszanki. Najważniejsza cecha odróżniająca propan od propanu-butanu to jego temperatura wrzenia. Warto wiedzieć, że zmienia on swoją postać z ciekłej na gazową przy głęboko ujemnych temperaturach. W związku z tym może posłużyć jako źródło ciepła nawet w trakcie bardzo srogiej zimy, zachowując swoje właściwości.

Propan charakteryzuje się mniejszą wartością opałową względem butanu, jednak płomień, który można dzięki niemu pozyskać osiąga wysokie temperatury. Z tego powodu często jest wykorzystywany do zasilania rozmaitych palników.

Propan-butan – gaz o wielu zastosowaniach

Propan-butan, znany także pod skrótem LPG, to mieszanina dwóch typów gazu sprzedawana w pojemnikach jako ciecz. Służy chociażby jako:

  • paliwo silnikowe,
  • gaz nośny w kosmetykach,
  • zasilanie kuchenek gazowych,
  • zasilanie przenośnych ogrzewaczy.

Propan-butan często stosuje się w systemach grzewczych, a jego wartość opałowa przewyższa czysty propan. W jego zastosowaniu należy jednak wskazać pewne ograniczenia – butan przechodzi ze stanu płynnego do stanu gazowego w temperaturze -0,5°C, a wrze w temperaturze ok. -4°C. To znaczy, że już w zbiorniku czy butli zmienia swoją postać na gazową. W niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia to pracę sprzętu zasilanego gazem. Podsumowując – mieszanka propanu i butanu nie sprawdza się, kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 0°C.

Który gaz wybrać do ogrzewania domu?

Propan oraz propan-butan różnią się w tym kontekście temperaturą ich wrzenia i skraplania. W pierwszym przypadku jest ona zdecydowanie niższa, dlatego propan nadaje się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest pochodząca od spalanego gazu energia i gdzie pobór gazu jest wysoki (jak w palnikach czy nagrzewnicach). Z kolei propan-butan lepiej wybrać dla zasilenia urządzeń o niewielkim poborze gazu, np. kuchenek gazowych czy piecyków. Jego właściwości utrzymują się wyłącznie w dodatnich temperaturach i tylko wtedy może zostać efektywnie wykorzystany jako źródło zasilania dla różnych urządzeń.

https://www.amerigas.pl/

Czytaj także