REKLAMA

Od dzisiaj przejezdne oba tunele pod ul. Opolską

Od dzisiaj przejezdne oba tunele pod ul. Opolską

Od dzisiaj, 22 maja, od godzin wieczornych ruch na ul. Opolskiej będzie się już odbywał w obu kierunkach. Otwarta zostanie komora tunelu w kierunku Bronowic.

Od 22 maja od godzin wieczornych ruch w ciągu ul. Opolskiej będzie się odbywał w tunelu w obu kierunkach. Do uruchomionej 12 maja komory południowej, dojdzie jezdnia północna, którą kierowcy dwoma pasami ruchu będą mogli jechać w kierunku Bronowic.

Warto pamiętać, że tunel to nadal plac budowy. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 40 km/h. Również przy dojazdach do tunelu. Po stronie wschodniej i zachodniej będą lokalne zwężenia z uwagi na prowadzone roboty budowlane.

Na poziomie „0” nad tunelem już obecnie wykonawca łączy poszczególne elementy infrastruktury, przede wszystkim tory tramwajowe. Puszczenie ruchu w tunelu także na kierunku zachodnim pozwoli na intensyfikację prac.

Przypomnijmy: tunel drogowy wzdłuż ul. Opolskiej to jeden z siedmiu obiektów inżynierskich, realizowanych w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Jego celem podstawowych jest oddzielnie ruchu tranzytowego na linii wschód – zachód od układu drogowo-torowego na kierunku północ – południe. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć przejazd komunikacji zbiorowej. Dzięki „schowaniu” ruchu samochodowego pod ziemię, tramwaje jadące na północ sprawnie przetną ruchliwą arterię.

Tunel ma ok. 100 m, a włącznie z najazdami – ok. 414 m. Konstrukcja jest szeroka na ok. 23 m. Różnica docelowa poziomów pomiędzy jezdniami Trasy Wolbromskiej (poziom „0”) i jezdniami w tunelu wyniesie się ok. 7,5 metrów. Jeśli chodzi o ciężar dopuszczonych pojazdów wyniesie on 50 ton.

źródło: krakow.pl

Czytaj także