REKLAMA

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej już zaczyna swoją działalność.

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej już zaczyna swoją działalność.

We wtorek 14 lutego Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przedstawił otwarcie Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej. To nowe centrum ma na celu pogłębienie wiedzy na temat zmian klimatu wśród wszystkich grup wiekowych w Krakowie.

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z inicjatywy mieszkańców, którzy w 2021 r. wzięli udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym i przegłosowali jako jeden z 32 rekomendacji pomysł powstania centrum, które będzie pokazywać rozwiązania proklimatyczne, wspierać mieszkańców w działaniach dla klimatu na co dzień. Postanowiliśmy nie tworzyć nowej przestrzeni, która może i byłaby piękna i wzbudzała zachwyt, ale zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą, starą kamienicę, należącą do Urzędu Miasta Krakowa. Tym samym ograniczyliśmy negatywny wpływ na środowisko i zminimalizowaliśmy powstanie śladu węglowego, co jest korzystne dla klimatu – prezydent Jacek Majchrowski.

Centrum jest miejscem spotkań, warsztatów i działań edukacyjnych. Lokal będzie czynny w zaplanowanych wydarzeniach.

W otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, która była partnerem przygotowania Centrum, Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wspiera merytorycznie program działalności Centrum, a także uczniowie Technikum Budowlanego nr 1 w Krakowie, którzy przygotowali koncepcję adaptacji pomieszczeń wykorzystaną do powstania projektu z dyrektorem Andrzejem Mielczarkiem i nauczycielem prowadzącym – mgr. inż. arch. Janem Dudą. W wydarzeniu wzięli udział również reprezentanci miejskich instytucji.

Zakochaj się w klimacie

Otwarciu towarzyszyło hasło „Zakochaj się w klimacie”. – Będziemy zachęcać do podejmowania działań na rzecz klimatu w Krakowie. Pierwszą okazją było odebranie w dniu otwarcia sprzed budynku, w którym mieści się Centrum budki lęgowej dla ptaków i zawieszenie jej w swojej okolicy – powiedziała Ewa Całus, polska urzędniczka będąca pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej.

Wydarzenia na bieżąco w mediach społecznościowych

Śledź informacje i program na krakow.pl/klimat oraz w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram.

Centrum Ochrony Klimatu udostępnia wydarzenia i działania związane z ochroną klimatu i edukacją. Mogą z niego korzystać różne grupy osób lub grupy, które chcą zorganizować projekt związany z klimatem.

***

Źródłó: krakow.pl

Czytaj także