REKLAMA

Jedź i parkuj miejskim rowerem za darmo

Jedź i parkuj miejskim rowerem za darmo

Już w przyszłym tygodniu ponownie startuje miejska wypożyczalnia Park-e-Bike! Miłośnicy jazdy rowerem elektrycznym mogą już zacząć się rozgrzewać. Jednoślady w systemie Park-e-Bike będzie można pożyczać od poniedziałku, 20 marca. Charakterystyczne niebieskie i zielonożółte odblaskowe rowery ze wspomaganiem będą dostępne – tak, jak ostatnio jesienią – na parkingach Park & Ride: Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów. Łącznie, zupełnie za darmo, codziennie do dyspozycji będzie około 80 rowerów.

Rower elektryczny to znakomita alternatywa dla przepychania się samochodem przez miejskie korki. Wystarczy zostawić swoje „cztery kółka”, przesiąść się na „dwa” i korzystając z dróg dla rowerów, bez wysiłku (bo z pomocą niewielkiego silnika elektrycznego), można dojechać w najdalsze miejsca Krakowa a nawet do Skawiny. Bateria na jednym ładowaniu pozwala na lekkie i szybkie pokonanie nawet stu kilometrów.

Planując trasę warto skorzystać z mapy infrastruktury rowerowej, która jest dostępna na stronie ZTP: ztp.krakow.pl.

Rower Park-e-Bike wypożycza się bez żadnych opłat na cały dzień. Obecnie trwa przygotowanie wszystkich stacji do uruchomienia systemu (najprawdopodobniej system będzie działać do początku listopada). Rowery niedługo będą przewożone na miejsca, gdzie będą dostępne dla użytkowników. Jak będzie można z nich skorzystać?

Wypożyczenie i zwrot roweru będzie możliwy jest jedynie na terenie stacji na P&R. Punkty będą czynne od godziny 6.00 do 21.00, przy czym ostatnie wypożyczenie może nastąpić o 20.00.

Z roweru Park-e-Bike będzie można korzystać bez ograniczeń od Węgrzynowic i Kościelnik w Nowej Hucie aż po Skawinę i dalej – do Woli Radziszowskiej, Grabi, Wielkich Dróg i Jaśkowic za Facimiechem. W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię czy na zakupy, rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym, publicznym i ogólnodostępnym punkcie (nie wolno zostawiać go na terenach zamkniętych).

Obszar działania systemu został przedstawiony na mapie: park-e-bike.ztp.krakow.pl. Wyjazd poza wyznaczony teren będzie skutkować zablokowaniem roweru. Podobnie, jak brak jego zwrotu do godziny 21.00 każdego dnia.

Dokładna instrukcja wypożyczenia roweru dostępna jest na stronie park-e-bike.ztp.krakow.pl.

Źródło: krakow.pl

Czytaj także