REKLAMA

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym, jeden z największych wiosennych kiermaszy odbywających się w Krakowie, już jest otwarty. Wydarzenie potrwa do 10 kwietnia. Organizatorem jest Krakowska Kongregacja Kupiecka.

Na jarmarku wielkanocnym ustawione są 82 kioski handlowe, oferujące towar z naszego regionu i z innych miast Polski. W tegorocznej edycji jarmarku prezentują się także wystawcy z zagranicy, m.in.: z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna, wałki oraz pamiątki. Można znaleźć też takie produkty, jak biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu.

Na jarmarku gości stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy opieczętowane okolicznościowym stemplem. Podczas wydarzenia swoje wyroby będą prezentować również twórcy ludowi. Kupić będzie można m.in.: stroje ludowe, folkowe, koronki, hafty, biżuterię szydełkową, korale, wianki, opaski, serwetki, haftowane ozdoby świąteczne, rzeźby, zabawki dla dzieci, ptaki, magnesy czy pudełka ozdobne.

W ramach pomocy walczącej Ukrainie organizatorzy udostępniają bezpłatne stoisko przeznaczone dla Miasta Zaprzyjaźnionego Kijowa oraz miejsca targowe dla instytucji charytatywnych.

Dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających jarmark wielkanocny przygotowano stoiska z winem grzanym, ponczem, piwem lanym i butelkowanymi piwami regionalnymi oraz punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami według staropolskich receptur oraz stoisko serwujące zupy. Są też zapiekanki, szaszłyki, burgery, sery holenderskie, przyprawy i kiełbasy węgierskie, sery góralskie, węgierskie kurtoszo-kołacze, langosze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody i wyroby pszczelarskie, herbaty z różnych regionów świata i wiele innych. Organizatorzy starają się, aby przed samymi świętami, punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami wielkanocnymi. Jak co roku można odwiedzić kuźnię, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

1 kwietnia, o godz. 12.00 organizatorzy zaprosili wszystkich mieszkańców Krakowa oraz turystów na krakowski Rynek, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie jarmarku wielkanocnego. Przed otwarciem, o godz. 11.30, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Źródło: krakow.pl

Czytaj także