REKLAMA

Jak dbać o czystość tapicerki, aby mimo upływu lat wciąż świetnie wyglądała?

Jak dbać o czystość tapicerki, aby mimo upływu lat wciąż świetnie wyglądała?

Regularne dbanie o czystość tapicerki wpływa na jej estetyczny wygląd i większą wytrzymałość mimo upływających lat. Dotyczy to zarówno mebli, jak i tapicerki samochodowej czy dywanów. Warto przy tym wspomnieć, że utrzymanie porządku może być proste i niewymagające poświęcania dużej ilości czasu — ważna okazuje się przede wszystkim systematyczność, a także korzystanie z kilku sprawdzonych sposobów na odświeżenie wnętrza. W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą w utrzymaniu tapicerki w bardzo dobrym stanie.

Bieżące usuwanie zabrudzeń z tapicerki — dlaczego warto o tym pamiętać?

Podczas codziennego korzystania z mebli są one narażone nie tylko na nagłe, większe zabrudzenia (takie jak rozlany napój czy rozsypane jedzenie), ale także na różne drobne zanieczyszczenia powstające w wyniku częstej eksploatacji. Okazuje się to szczególnie widoczne, gdy w domu mieszkają mniejsze dzieci lub zwierzęta. Wówczas wiele osób nie zwraca uwagi na niewielkie plamki, planując ich wyczyszczenie przy okazji gruntownych porządków. Warto jednak zadbać o to, aby na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia, przede wszystkim z jasnych materiałów. Dzieje się tak, ponieważ tapicerka może się odbarwiać, a zanieczyszczenia będą stopniowo wnikać w głębsze warstwy materiału.

Ignorując mniejsze zaplamienia, zwiększamy ryzyko sytuacji, w której w przyszłości będą one wyjątkowo trudne do usunięcia lub trwale zniszczą materiał. Dlatego dobrym pomysłem jest regularne czyszczenie tapicerki, kiedy zauważymy na niej nieestetyczne zabrudzenia. Warto zwrócić uwagę na specjalne środki czyszczące ze szczotką, które ułatwiają miejscowe pranie i są bezpieczne dla różnych tkanin, również tych welurowych czy jasnych. Oprócz tego podczas regularnych porządków powinniśmy pamiętać o odkurzaniu wszystkich mebli, aby pozbyć się gromadzącego się na nich kurzu czy roztoczy.

cropped view of man cleaning sofa with vacuum cleaner and cleaning cloth

Regularne pranie tapicerki, które usunie zarówno powierzchowne, jak i głębokie zabrudzenia

Podczas powierzchownego prania materiałów nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich plam, kurzu, roztoczy czy innych zanieczyszczeń. W efekcie meble po pewnym czasie wyglądają mniej estetycznie i wpływają na szybsze pojawianie się zabrudzeń w pozostałych częściach pomieszczenia ze względu na unoszące się z nich pyłki czy kurz. Dlatego warto zdecydować się na pranie tapicerki z wykorzystaniem profesjonalnych sprzętów i środków chemicznych, które oferuje wiele specjalistycznych firm. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest dywanszop.pl, które wyróżnia się dużym doświadczeniem oraz terminowością wykonywanych prac.

Na pranie tapicerki realizowane przez profesjonalną firmę warto zdecydować się raz na pół roku lub rok — w zależności od stopnia zabrudzeń oraz od tego, czy w mieszkaniu przebywają małe dzieci albo zwierzęta. Takie czyszczenie nie wymaga specjalnych przygotowań, a sam proces wysychania przebiega bardzo sprawnie. Co więcej, niektórzy wykonawcy stosują dodatkowe środki zabezpieczające, które zwiększają trwałość tapicerki. W efekcie meble prezentują się jak nowe i wyróżniają się odpornością na trudne do usunięcia zabrudzenia.

Czytaj także